Uçakla Motosiklet Taşıma Nasıl Yapılır?

Herkesinde bildiği gibi uçakla Motosiklet Taşıma, feribot ya da başka bir ulaşım aracı ile taşımaktan oldukça maliyetlidir ve bir o kadar da uğraştırıcıdır. Motosikletinizi gittiğiniz yerlere de mi götürmek istiyorsunuz?Yeni satın almış olduğunuz yada satılan bir motosikletinizi teslim mi etmek istiyorsunuz, gönderme işleminiz KARGO34 ile daha kolay bir hale gelecek.Uçakla motosiklet taşıma ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi yazımızda anlatacağız.

Uçakla Motosiklet Taşıma önemli olan iki unsur vardır onlar da yapmış olduğunuz paketleme işlemi ve gümrük mevzuatıdır. Nasıl paketleme yapmanız gerektiğine dair ayrıntılı bilgilere yer verdik ve gümrük mevzuatının nasıl işlediğine değindik.

MOTOSİKLETİ, UÇAK KARGO34 İLE GÖNDERMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Motosikletinizi istediğiniz şekilde kargoya veremiyorsunuz belli başlı kurallara uymanız gerekiyor. Motosikletinizi kargoya verebilmek için ilk önce ön hazırlık yapmanız istenecek. Motosikletiniz de bulunan aküler ve deponuzda olan benzin tehlike arz etmektedir. Kargonuzu götürecek olan havayolları şirketleri sizden şu kurallara uymanızı isteyecektir.

1- Paketleme işleminin kasa ile yapılması

2- Motosikletin akülerini ve kutup başlarının sökülmesini

3- Depoda bulunan benzinin neredeyse hepsinin boşaltılmasını

4- Lashing işlemi uygulanarak motosikletin kasaya düzgün bir şekilde sabitlenmesini

isteyecektir.

Motosikletinizin paketleme işleminde kullandığınız kasanın ahşap olmasına özen gösterin.

Motosiklet taşıyan havayolu şirketlerinin bir çoğunda, motosiklet tehlikeli madde kategorisinde yer almaktadır. Tehlikeli madde kategorisinde olduğu içinde kargo işlemleri de ona göre yapılmaktadır.

Tehlikeli madde kategorisinde bulunan kargolar için hazırlınmış olan DGR Declaration adı verilen beyan, gönderici tarafından doldurulur.

Yukarıdaki maddelerde de belirtildiği üzere motosikletin düzgün bir şekilde kasalanmış olması ve kasaya sabitlenmesi gerekir.

Uçak ile motosiklet taşıma, gönderileceği ülkenin uzaklığına ve resmi tatil olup olmamasına bağlı olarak ortalama 2 iş günüdür.

Gümrük usullerine uygun bir şekilde, uçak havayolu şirketleri, motosikletinizin taşınmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Havayolundan motosiklet rezervasyonu alınması nasıl olur?

Motosikletinizi Kargo34’e verebilmek için yapmanız gereken tüm maddeleri uyguladınız ( motosikleti kasalamak, akü ve kutup başlarını sökmek, depoda bulunan benzini boşaltmak, motosikleti kasaya sabitlemek ). Buraya kadar yapmanız gereken kurallardan bahsettik. Şimdi de aklınızda ki sorulardan olan maliyeti ne kadar olacak sorusuna gelelim.

Hazırlayacağınız kasanın boyutu ne kadar küçükse maliyette o kadar az olacaktır. Uçakla motosiklet taşıma işlemi oldukça masraflı bir iş olduğu için paketinizin ne kadar az yer kaplarsa sizin için o kadar avantajlı olacaktır. Motosikletinizde sökülebilen her parçayı sökün. İşe ön tekerleğinizi sökmekle başlayabilirsiniz. Bu sayede paketiniz küçülecektir.

Kasalama işleminizi yaparken, taşıma açısından size kolaylık olması için rampa bulunan bir yer seçerseniz, paketiniz kamyona çok rahat bir şekilde yüklenir. Teslimat adresi olarak büyük bir kamyonun girebileceği veya römorklu bir kamyonun çok rahat bir şekilde ulaşabileceği adresleri belirlemelisiniz. Birçok sokaklar, teslimatı alma bakımından işi zorlaştıran dar sokaklardır. Bulunduğunuz yere kamyonun girmesi mümkün değil ise, taşımayı daha kolay yapılabilecek ana caddeleri seçmeniz daha uygun olacaktır.

Motosikletinizin sökülen tüm parçalarına kadar söküp kaplayacağı alanı azalttınız, söktüğünüz parçalarla birlikte kasalama işlemini gerçekleştirip, paketinizi açılmayacak bir şekilde kapattınız.

Kargonuzu teslim etme aşamasına kadar olan tüm aşamaları tamamladığınıza göre artık kargo şirketine teslim edebilirsiniz.

Paketlemiş olduğunuz motosikletinizi kargo şirketine teslim ettikten sonra, motosikletiniz uçak havayolu şirketinin antrepo bölümüne alınmaktadır. Bu bölüme alınırken gerekli işlemler, etiketlenmesi ve DGR Beyannamesi işlemleri tamamlanır. Bu işlemler bittikten sonra son aşama olan gümrük işlemleri de tamamlanınca kargonuzun gönderimi ile ilgili tüm işlemleri tamamlamış olursunuz.

Uçakla Motosiklet Taşıma Fiyatları Nedir?

Motosikletinizi, paketleme aşamasında paketinizin ne kadar yer kapladığına bağlı fiyatınızın oluştuğunu söylemiştik.

Uçak ile motosiklet taşımanın maliyetini öğrenmek için motosikletinizin büyüklüğünü, ağırlığını ve uçulacak nokta da güncel olarak kullanılan taşıma maliyetlerini bilmek gerekir.

Motosikleti uçakla taşıma maliyetinin, diğer taşıma yollarından çok daha maliyetli olduğu unutulmamalıdır.

Uçakla Motosiklet Taşıma Fiyatlarının Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Kasalama işlemini yapmış olduğunuz kasanın ölçüleri:

EN x BOY x YÜKSEKLİK / 6000

Formulü ile paketinize yapacağınız ödeme ortaya çıkar.

Çıkan sonuç ile birim maliyet ile çarpıldığı zamanda ortaya hava kargo navlun sonucu çıkmaktadır.

Bu çıkan sonuca en son kasalama işlemi kargo şirketi tarafından yapılmış ise kasalama ücreti, lashing, iç nakliye ücretleri ile gümrük işlemlerinin masrafları eklenecektir.

Motosikletinizi ucak ile taşımak istiyorsanız Kargo34 bu konuda size yardımcı olacaktır. Paketleme işlemlerinden gümrük işlemlerine kadar olan süreçte müşterilerimize destek olmaktayız. Türkiye’nin her yerinden dünyanın her yerine kadar kargo hizmeti vermekteyiz.