ŞILI KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

Şili’ye kargo ücreti, Şili’ye kargo gönderecek olan bir kişi veya kurumların öncelikli sorular arasında ilk sırada yer alır.


• Şili’ye kargo ücreti ne kadardır?
• Şili’ye gönderilen kargo ücretini belirleyen etkenler nelerdir?
• Şili’ye kargo ağırlık hesaplaması nasıl yapılmaktadır?
• Şili’ye gönderilen kargo ücreti nasıl azaltılır?
• Şili kargo –desi hesaplaması nedir?
• Şili’ye gönderilecek kargoya -desi ücretinin etkisi nedir?
• Şili’ye en fazla taşınabilecek koli ölçüsü nedir?
• Şili’ye gönderilecek kargolarda mevzuat farklılıkları kargo ücretine etki eder mi?

Gibi soruarın cevaplarını Kargo 34 olarak makalemizde yer verdik.
FİYAT KARŞILAŞTIR


ŞILI’YE GÖNDERİLECEK KARGO ÜCRETİNİ BELİRLEYEN ETKENLER NELERDİR?

Şili’ye gönderilecek kargo ücretini etkileyen bazı faktörler bulunur. Bu faktörlere örnek verecek olursak;
Türkiye’den Şili’ye müşterinize numune göndermeniz gerek fakat işlerinizin yoğun olmasından dolayı Şili’ye yakın bir zamanda gitmeniz mümkün gözükmüyor. Numunenizi Şili’ye kargo ile göndermeye karar verdiniz. Fakat daha önce Şili’ye böyle bir işlem yapmadınız ve bazı endişeleriniz var.


Şili’ye numuneyi nasıl gönderirsiniz?

Numuneyi Şili’ye hangi firma ile göndermelisiniz?
Şili’ye gönderilecek kargolarda ağırlık sınırlaması var mı?
Şili’ye göndereceğiniz kargonuza ne kadar ücret ödersiniz? gibi sorular bulunur.
Kargo 34 olarak biz de tam bu noktada devreye girmekteyiz. Şili’ye yapacağınız her türlü sevkiyat işlemleriniz için sizin yanınızdayız.
Şili’ye göndereceğiniz kargonuzun ücretinin belirlenmesinde bazı faktörler rol oynar. Şili’ye gönderilecek kargonun ücretini belirleyen ilk unsur ağırlığı, hacmi yani desisidir. Diğer bir unsur Şili’ye doğru olan uçak seferlerinin sıklığı ve doğru bir paketleme yapılmasıdır.

ŞILI’YE GÖNDERİLEN KARGO FİYATLARI

Hem sizin hem de Şili’ye paket gönderecek diğer kişi ve kurumların öncelikli konusu Şili’ye gönderilecek kargonun fiyatları olacaktır. Şili’ye gönderilecek kargolarda herkes az ücret ödemesi yapmak ister. Şili’ye gönderilen kargolarda az ücret ödemesi yapmak için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bu unsurlara dikkat etmeden Şili’ye kargo gönderimi yapılırsa gönderim sırasında yüksek Şili kargo fiyatları ile karşılaşır.
Şili’ye göndereceğiniz kargonuza yüksek ücret ödemesi yapmak istemiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Kargo34 firması olarak yapmanız gerekenleri sıraladık. Şili’ye yapacağınız kargonuzun ağırlığı ve hacmi yani desisini doğru belirlemek isterseniz doğru bir paketleme yapmanız gerekiyor. Paketlemeyi doğru yapıp ağırlığı belirlediyseniz, hacmi olduğunca düşük tutulduysa, en düşük fiyatlarla Şili’ye kargo gönderimi yapılır.

ŞILI’YE KARGO ÜCRETİ HESAPLARKEN AĞIRLIĞIN ETKİSİ NEDİR?

Şili’ye göndereceğiniz kargonun paketlemesini iyi yapmanız gerekmektedir. Paketlemeyi yaptıktan sonra Kargo34’e teslim edebilirsiniz.
Şili’ye gidecek kargonuzun ağırlığı ölçülürken hem bildiğimiz tartı ile ölçüm yapılıyor hem de hacimsel ağırlık ölçümleri yapılmaktadır ve çıkan sonuca göre ödemeniz gereken tutar ortaya çıkıyor.

ŞILI’YE KARGO AĞIRLIĞI NASIL HESAPLANIR?


Şili’ye göndereceğiniz kargonuzun ağırlığını hesaplamak düşündüğünüzden de kolay.
Şili’ye göndereceğiniz kargonuzun ağırlığını tartı da ölçelim. Şili’ye göndereceğiniz kargonuzun ebatları standart ölçülerde olduğunu varsayalım. Şili’ye göndereceğiniz kargoyu tarttık ve sonucun 5 kilo olduğunu gördük.
Bu noktadan sonra hacimsel hesaplama da yapacağızHacimsel hesaplamada şu şekilde;

Şili’ye göndereceğiniz Kargonun Desi Hesaplaması (Hacimsel Ağırlık Formülü)

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)
Şili’ye göndereceğiniz kargo 60x40x40 ebadında.
Formüle göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucunu elde ediyoruz.
Şili’ye göndereceğimiz kargonun ücretlendirmemiz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.
Şili’ye gönderilecek kargonun normal ağırlığı 5 kiloydu. Şimdi de Şili’ye göndereceğimiz kargonun normal ağırlığının mı yoksa hacimsel ağırlığının mı fazla olduğunu bulacağız.
5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık).
Yapılan hesaplamaya göre Şili’ye gönderilecek olan kargonun hacimsel ağırlığı daha fazla çıktığı için fiyatta hacimsel ağırlık üzerinden hesaplanacak.

ŞILI’YE KARGO ÜCRETİ BELİRLERKEN PAKETLEMENİN ÖNEMİ NEDİR?


Şili’ye göndereceğiniz kargo ücretini doğrudan etkileyen faktörlerden biri de Şili’ye kargo gönderen kişinin doğru paketlemesidir.
Kargonuzun Şili’ye sağlam bir şekilde ulaşmasının da garantisini Kargo34 olarak vermekteyiz. Şili’ye göndermek istediğiniz kargo ne olursa olsun paketlemenizi ne kadar küçük yaparsanız Şili’ye gidecek gönderinize az ücret ödersiniz.
Şili’ye göndereceğiniz kargonuz zarfa sığacak şekilde fakat siz zarf yerine koliye koymayı seçtiniz otomotiv yan sanayisinden bir ürünün numunesinin gönderilmesi olduğu için kargo zarfta değil kolide gidecek.

Zarf ile kolinin kapladığı hacimsel alan farklı olduğu için ikisinde de ödeyeceğiniz tutar farklı olacaktır.

ŞILI’YE GÖNDERİLECEK KARGONUN ADRESİ VE ÜCRET İLİŞKİSİ NASIL YAPILIR?


Şili’ye gönderilen kargo ücretlerini etkileyen unsurlar içinde Şili’ye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da yer almaktadır.
Şili’ye gönderilecek bir kargo ile daha uzak bir yerde bulunan ülkeye gönderilecek kargonun ücretinin aynı olması beklenemez.

ŞILI’YE GÖNDERİLEN KARGO ÜCRETİ İÇİN DESTEK


Şili’ye göndereceğiniz kargolarınızda ağırlık ve hacim hesaplamaları için işin Kargo34’ten yardım ve destek alırsanız her zaman kazanan siz olursunuz.


Güvenilmeyen firmalara yüzünden Şili kargo ücreti hesaplama işleminde yanlış sonuçlar elde edilebilir, Şili’ye göndereceğiniz kargonuz daha ağır tartılabilir ya da hacmi yanlış hesaplanabilir. Bu durumda maliyetiniz artmış olur.
Bu sebeple Şili’ye göndereceğiniz kargolarınızı işin uzmanı olan Kargo34’e bırakın. Uzman kadromuz ile tüm sorularınıza yanıt vererek Şili’ye, kargonuzu tam zamanında gönderelim.

Şili’ye kargo gönderimi yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir başka hususta yasal farklılıklar. Şili’nin ki yasalarda bulunan farklılıklar Şili kargo göndermenin çerçevesini de belirliyor. Şili’den Türkiye’ye kargo gelmesi ile Türkiye’den Şili’ye kargo göndermek arasında ülke yasalarının farklı olması sebebi ile büyük farklar unutmayalım.


Şili’ye yapılan kargo gönderileriniz için ürün ve mal değeri belli bir miktarı geçerse Şili gümrük mevzuatlarına göre vergilendirmeye tabii tutulursunuz.

ŞILI’YE MAKSİMUM TAŞINABİLİR KOLİ ÖLÇÜSÜ NEDİR?


Şili yapacağınız kargo gönderimlerinde en fazla taşınabilir koli ölçüleri diye bir kavram olduğunu bilmelisiniz.
Şili’ye yapacağınız kargo gönderiminde hazırlayacağınız paketlerin en fazla 120x80x80 ebatlarında olmasına ve bu verdiğimiz ölçüleri aşmamaya dikkat etmelisiniz. Aştığınız zaman Şili’ye göndereceğiniz kargonuzu daha yüksek bir fiyat ile göndermek zorunda kalırsınız.
200 santimden daha uzun olan kargolarınızın ekspres kargo ile Şili’ye gönderimi yapılmamaktadır.

30 Kilo’dan Daha Ağır Kargolar Şili’ye Tek Seferde Gönderilemez
30 kilogramdan daha fazla olan kargolarınızı Şili’ye tek seferde sevk etmenin mümkün olmadığını da bilmeniz gerekiyor.
30 kilogramdan daha ağır kargolarınız için Şili’ye ekspres kurye gönderisi de yapılamaz. Kargonuzu Şili’ye göndermeden önce bu ayrıntılara dikkat etmeniz sizin için avantaj olacaktır.
Şili’ye kargo gönderimi yaparken 70 kilogram üstü olan kargo gönderlerinize, gümrük mevzuat işlemleri uygulanmaktadır.