AVRUPA BIRLIĞI KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

Avrupa Birliği’ye kargo ücreti, Avrupa Birliği’ye kargo gönderecek olan bir kişi veya kurumların öncelikli sorular arasında ilk sırada yer alır.


• Avrupa Birliği’ye kargo ücreti ne kadardır?
• Avrupa Birliği’ye gönderilen kargo ücretini belirleyen etkenler nelerdir?
• Avrupa Birliği’ye kargo ağırlık hesaplaması nasıl yapılmaktadır?
• Avrupa Birliği’ye gönderilen kargo ücreti nasıl azaltılır?
• Avrupa Birliği kargo –desi hesaplaması nedir?
• Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargoya -desi ücretinin etkisi nedir?
• Avrupa Birliği’ye en fazla taşınabilecek koli ölçüsü nedir?
• Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargolarda mevzuat farklılıkları kargo ücretine etki eder mi?

Gibi soruarın cevaplarını Kargo 34 olarak makalemizde yer verdik.
FİYAT KARŞILAŞTIR


AVRUPA BIRLIĞI’YE GÖNDERİLECEK KARGO ÜCRETİNİ BELİRLEYEN ETKENLER NELERDİR?

Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargo ücretini etkileyen bazı faktörler bulunur. Bu faktörlere örnek verecek olursak;
Türkiye’den Avrupa Birliği’ye müşterinize numune göndermeniz gerek fakat işlerinizin yoğun olmasından dolayı Avrupa Birliği’ye yakın bir zamanda gitmeniz mümkün gözükmüyor. Numunenizi Avrupa Birliği’ye kargo ile göndermeye karar verdiniz. Fakat daha önce Avrupa Birliği’ye böyle bir işlem yapmadınız ve bazı endişeleriniz var.


Avrupa Birliği’ye numuneyi nasıl gönderirsiniz?

Numuneyi Avrupa Birliği’ye hangi firma ile göndermelisiniz?
Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargolarda ağırlık sınırlaması var mı?
Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuza ne kadar ücret ödersiniz? gibi sorular bulunur.
Kargo 34 olarak biz de tam bu noktada devreye girmekteyiz. Avrupa Birliği’ye yapacağınız her türlü sevkiyat işlemleriniz için sizin yanınızdayız.
Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuzun ücretinin belirlenmesinde bazı faktörler rol oynar. Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargonun ücretini belirleyen ilk unsur ağırlığı, hacmi yani desisidir. Diğer bir unsur Avrupa Birliği’ye doğru olan uçak seferlerinin sıklığı ve doğru bir paketleme yapılmasıdır.

AVRUPA BIRLIĞI’YE GÖNDERİLEN KARGO FİYATLARI

Hem sizin hem de Avrupa Birliği’ye paket gönderecek diğer kişi ve kurumların öncelikli konusu Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargonun fiyatları olacaktır. Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargolarda herkes az ücret ödemesi yapmak ister. Avrupa Birliği’ye gönderilen kargolarda az ücret ödemesi yapmak için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bu unsurlara dikkat etmeden Avrupa Birliği’ye kargo gönderimi yapılırsa gönderim sırasında yüksek Avrupa Birliği kargo fiyatları ile karşılaşır.
Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuza yüksek ücret ödemesi yapmak istemiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. Kargo34 firması olarak yapmanız gerekenleri sıraladık. Avrupa Birliği’ye yapacağınız kargonuzun ağırlığı ve hacmi yani desisini doğru belirlemek isterseniz doğru bir paketleme yapmanız gerekiyor. Paketlemeyi doğru yapıp ağırlığı belirlediyseniz, hacmi olduğunca düşük tutulduysa, en düşük fiyatlarla Avrupa Birliği’ye kargo gönderimi yapılır.

AVRUPA BIRLIĞI’YE KARGO ÜCRETİ HESAPLARKEN AĞIRLIĞIN ETKİSİ NEDİR?

Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonun paketlemesini iyi yapmanız gerekmektedir. Paketlemeyi yaptıktan sonra Kargo34’e teslim edebilirsiniz.
Avrupa Birliği’ye gidecek kargonuzun ağırlığı ölçülürken hem bildiğimiz tartı ile ölçüm yapılıyor hem de hacimsel ağırlık ölçümleri yapılmaktadır ve çıkan sonuca göre ödemeniz gereken tutar ortaya çıkıyor.

AVRUPA BIRLIĞI’YE KARGO AĞIRLIĞI NASIL HESAPLANIR?


Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuzun ağırlığını hesaplamak düşündüğünüzden de kolay.
Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuzun ağırlığını tartı da ölçelim. Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuzun ebatları standart ölçülerde olduğunu varsayalım. Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargoyu tarttık ve sonucun 5 kilo olduğunu gördük.
Bu noktadan sonra hacimsel hesaplama da yapacağızHacimsel hesaplamada şu şekilde;

Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz Kargonun Desi Hesaplaması (Hacimsel Ağırlık Formülü)

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)
Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargo 60x40x40 ebadında.
Formüle göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucunu elde ediyoruz.
Avrupa Birliği’ye göndereceğimiz kargonun ücretlendirmemiz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.
Avrupa Birliği’ye gönderilecek kargonun normal ağırlığı 5 kiloydu. Şimdi de Avrupa Birliği’ye göndereceğimiz kargonun normal ağırlığının mı yoksa hacimsel ağırlığının mı fazla olduğunu bulacağız.
5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık).
Yapılan hesaplamaya göre Avrupa Birliği’ye gönderilecek olan kargonun hacimsel ağırlığı daha fazla çıktığı için fiyatta hacimsel ağırlık üzerinden hesaplanacak.

AVRUPA BIRLIĞI’YE KARGO ÜCRETİ BELİRLERKEN PAKETLEMENİN ÖNEMİ NEDİR?


Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargo ücretini doğrudan etkileyen faktörlerden biri de Avrupa Birliği’ye kargo gönderen kişinin doğru paketlemesidir.
Kargonuzun Avrupa Birliği’ye sağlam bir şekilde ulaşmasının da garantisini Kargo34 olarak vermekteyiz. Avrupa Birliği’ye göndermek istediğiniz kargo ne olursa olsun paketlemenizi ne kadar küçük yaparsanız Avrupa Birliği’ye gidecek gönderinize az ücret ödersiniz.
Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuz zarfa sığacak şekilde fakat siz zarf yerine koliye koymayı seçtiniz otomotiv yan sanayisinden bir ürünün numunesinin gönderilmesi olduğu için kargo zarfta değil kolide gidecek.

Zarf ile kolinin kapladığı hacimsel alan farklı olduğu için ikisinde de ödeyeceğiniz tutar farklı olacaktır.

AVRUPA BIRLIĞI’YE GÖNDERİLECEK KARGONUN ADRESİ VE ÜCRET İLİŞKİSİ NASIL YAPILIR?


Avrupa Birliği’ye gönderilen kargo ücretlerini etkileyen unsurlar içinde Avrupa Birliği’ye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da yer almaktadır.
Avrupa Birliği’ye gönderilecek bir kargo ile daha uzak bir yerde bulunan ülkeye gönderilecek kargonun ücretinin aynı olması beklenemez.

AVRUPA BIRLIĞI’YE GÖNDERİLEN KARGO ÜCRETİ İÇİN DESTEK


Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargolarınızda ağırlık ve hacim hesaplamaları için işin Kargo34’ten yardım ve destek alırsanız her zaman kazanan siz olursunuz.


Güvenilmeyen firmalara yüzünden Avrupa Birliği kargo ücreti hesaplama işleminde yanlış sonuçlar elde edilebilir, Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuz daha ağır tartılabilir ya da hacmi yanlış hesaplanabilir. Bu durumda maliyetiniz artmış olur.
Bu sebeple Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargolarınızı işin uzmanı olan Kargo34’e bırakın. Uzman kadromuz ile tüm sorularınıza yanıt vererek Avrupa Birliği’ye, kargonuzu tam zamanında gönderelim.

Avrupa Birliği’ye kargo gönderimi yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir başka hususta yasal farklılıklar. Avrupa Birliği’nin ki yasalarda bulunan farklılıklar Avrupa Birliği kargo göndermenin çerçevesini de belirliyor. Avrupa Birliği’den Türkiye’ye kargo gelmesi ile Türkiye’den Avrupa Birliği’ye kargo göndermek arasında ülke yasalarının farklı olması sebebi ile büyük farklar unutmayalım.


Avrupa Birliği’ye yapılan kargo gönderileriniz için ürün ve mal değeri belli bir miktarı geçerse Avrupa Birliği gümrük mevzuatlarına göre vergilendirmeye tabii tutulursunuz.

AVRUPA BIRLIĞI’YE MAKSİMUM TAŞINABİLİR KOLİ ÖLÇÜSÜ NEDİR?


Avrupa Birliği yapacağınız kargo gönderimlerinde en fazla taşınabilir koli ölçüleri diye bir kavram olduğunu bilmelisiniz.
Avrupa Birliği’ye yapacağınız kargo gönderiminde hazırlayacağınız paketlerin en fazla 120x80x80 ebatlarında olmasına ve bu verdiğimiz ölçüleri aşmamaya dikkat etmelisiniz. Aştığınız zaman Avrupa Birliği’ye göndereceğiniz kargonuzu daha yüksek bir fiyat ile göndermek zorunda kalırsınız.
200 santimden daha uzun olan kargolarınızın ekspres kargo ile Avrupa Birliği’ye gönderimi yapılmamaktadır.

30 Kilo’dan Daha Ağır Kargolar Avrupa Birliği’ye Tek Seferde Gönderilemez
30 kilogramdan daha fazla olan kargolarınızı Avrupa Birliği’ye tek seferde sevk etmenin mümkün olmadığını da bilmeniz gerekiyor.
30 kilogramdan daha ağır kargolarınız için Avrupa Birliği’ye ekspres kurye gönderisi de yapılamaz. Kargonuzu Avrupa Birliği’ye göndermeden önce bu ayrıntılara dikkat etmeniz sizin için avantaj olacaktır.
Avrupa Birliği’ye kargo gönderimi yaparken 70 kilogram üstü olan kargo gönderlerinize, gümrük mevzuat işlemleri uygulanmaktadır.